Sözde Değil Özde…

Sözde değil özde cümlesi o kadar derin manalar içermekte ki …

Bazen toplumun değerlerini bireysel menfaat doğrultusunda kullanmak isteyen kişiler ya da kuruluşlar sözde sloganlarla ortaya çıkarlar.

Milletin hassas noktası nereyse oraları gıdıklayarak prim yapmaya ve menfaat elde etmeye çalışırlar.

STK lar için bu konuya bakacağım…

Bir bakarsınız ki kuruluşlarının isimleri önüne veya arkasına ‘bağımsız’ kelimesi koyarlar ve ortaya çıkarlar. Amaçları bir saflık ve tarafsızlık gösterisi yaparak taraftar toplamaktır.

Demokrasinin olmadığı yerlerde bağımsızlıktan söz etmenin ne manaya geldiğini iyice irdelemek gerekir. Bağımsızlık demokrasiyle iç içedir.

Kendi içinde demokrasiyi işletemeyen kuruluşlar bağımsızlıktan söz edemez. Demokrasinin olmadığı yerlerde despotluk vardır.

Despotların hükümranlığının gölgesinde bağımsızlık kelimesi pek de inandırıcı gelmez.

Ben tartışılmam eğer tartışılırsam ezerim mantığı despotların yaklaşımıdır. O despotun karşısına demokratik hakkını kullanarak aday olan varsa vay haline. Adam bölücülükle suçlanır.

Bu da yetmiyormuş gibi o ve ona bu süreçte destek olanlar yok edilmeye çalışılır. Hem de ne pahasına olursa olsun.

Kendi iç âlemine demokrasiyi yerleştiremeyenlerin bu topluma ne hizmeti olabilir?

Bir süre hem de uzun bir süre o kuruluşa inanıp hizmet edenler karalanmaya başlanır. Çamur at izi kalsın mantığıyla belden aşağı vurulur.

Kuldan utanmayan bu despotlar Allah’tan da korkmazlar. Emekleri olmayan bir ürünü sahiplenmeye çalışırlar. Bunlar fevkalade bir şekilde insanları kullanmayı iyi bilirler. İnsanların sırtlarına basarak hatta binerek bir yerlere ulaşmaya çalışırlar.

Başarısızlıklarını saldırmakla örtmeye çalışırlar. Her seçim sürecinde daldan dala konarak rant elde etmeye çalışırlar. Bununda görülmediğini sanırlar. Delikanlı birileri çıkıp ta bu yaptığın yanlış dediği zaman kızılca kıyamet kopar.

Bu despotlar eninde sonunda hak ettiği ve layık olduğu çöplüğe dönecektir. Çünkü bu bir kuraldır.

Hani bir atasözü vardır ya: ” Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste”.

Bu despotların inandırıcılığı zaman içinde kalmaz. Konuştuklarının etkisi olmaz. Çünkü kendileri dahi konuştuklarına inanmazlar.

Benim anlayamadığım bu insanların peşine gerçekleri ve yanlışlıkları göre göre neden takılırlar?

Onlar yapılan bu haksız uygulamaya ve despotluğa şahit olmuşlardır. Ama sebebi anlaşılamayan bir şekilde çark etmişlerdir. Ve bu da yetmiyormuş gibi o despotla birlikte zulme uğrayıp mağdur edilenlere saldırırlar.

Ama bilinsin ki zulümle payidar olunmaz.

Zulme ortak olanlar er veya geç “aheste, aheste” kelimesiyle muhatap olacaktır.

Kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz.

İlahi adalet hem bu dünya da hem de öbür dünya da tecelli edecektir.

Adalete inanmayan despotlar ve onun destekçileri ise hüsrana uğrayacaktır.

Demek ki ‘bağımsızlık’ kelimesi ‘demokrasi, dürüstlük, insaniyet, emeğe saygı, vefa, adamlık’  kelimeleri ile anlam kazanır ve güç bulur.

Tuncay ALTUN (Genel Başkan) 22 Aralık 2022 Anayurt Gazetesi Köşe Yazısı.

Bir yanıt yazın