TCDD Samsun Personeli Zorunlu Nakil Ediliyor.

TCDD çalışanların ne kadar zor şartlarda çalıştığını yıllardır yazıp durmaktayım.

24 saat kesintisiz hizmet üreten bu kurumda personelin özellikle faal personelin çalışma şartlarının zorluğunu bir daha yazmak istiyorum.

Bu personel için gece gündüz ayırımı yoktur.

Cumartesi Pazar ayırımı yoktur.

Bayram seyran ayırımı yoktur.

Faal personel sürekli görevi başında bulunmak zorundadır.

Makinist ve tren üzerinde görev yapanlar ise sürekli yollarda evlerinden ayrı bir yaşama mahkûm edilmiştir.

Bir memur ayda 160 saat çalışmak zorunda iken bu TCDD faal personeli için geçerli değildir. Bu kurumda bir memur 160 saatin üzerine en az bir o kadar veya daha fazlası fazla çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu çalışma periyotun sonucu aşırı yıpranma ve sosyal yaşamdan uzakta kalma meydana gelmektedir.

Bu kadar problemin dışında TCDD Samsun hattı personeli şimdi büyük bir problemle karşı karşıya bırakılmaktadır: ZORUNLU NAKİL.

Personelin çok büyük bir kesimi zorunlu nâkile tabi tutulmak isteniyor.

Sivas- Samsun hattının yollarının yeniden yapılması ve revize edilmesi söz konusu olduğu için taşımacılık yapılmayacakmış. Bu nedenle personele ihtiyaç yokmuş. İhtiyaç olunan bölgelere nakil yapılarak devletin ali menfaatleri düşünülmekteymiş.

Yıllardır o bölgede çalışıp tecrübe edinmiş olan personelin bu tecrübesi sıfırlanmak isteniyor. Bu çağda zorunlu nakil yapılmak istenmesini kamu vicdanına sunuyorum.

Personelin ailesinin o bölgede edinmiş oldukları dostluklar, sosyal ilişikler, sıfırlanmak isteniyor. Çocuklar okullarını bırakmak zorunda bırakılıyor.

Devletin hafızası yok edilecek. Çünkü o çalışanın o bölge ile alakalı tecrübesi, bilgi birikimi ve bölgeyi tanıması devletin hafızasıdır. Bu tecrübe kolay kolay edinilmiyor.

Bu insanları farklı bölgelere göndererek bu bilgiler ve tecrübeler sıfırlanmış olacaktır. Bunun maliyeti de devlete biçilmiş olacaktır.

Diyelim ki yol revizesi bitti. Bu hattı işletecek personel yeni gelecektir.

Bunların tecrübe edinmesine devletin tahammülü var olacak mı?

Bu tecrübe için gerekli olan maliyet hiç düşünüldü mü?

Acilen bu yanlıştan dönülmesi gerekmektedir. Bu çalışanlar kendi bölgelerinde kısa süreli görevlendirmelerle çalıştırılabilir. TCDD 4. Bölgenin personele ihtiyacı vardır. İhtiyaç duyulan işyerlerine ve istasyonlara bu personel görevlendirilerek çalıştırılabilir. Bu sayede çalışan kendi bölgesinden ayrılmak zorunda bırakılmamış olacaktır.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın bu mağduriyetten bihaber olduğu kanaatindeyim.

Sayın Bakanın duyarlı olacağından eminim. Sayın Bakan proje insanı. Personeli mağdur etmekten pek de hoşlanmayan biri olarak bilinmekte.

Personel Sayın Bakandan müjdeli bir haber beklenmektedir.

Bizden duyurması.

Selam ve dua ile.  Tuncay ALTUN(Genel Başkan)

Bir yanıt yazın