CHP HEYETİ BASK’I ZİYARET ETTİ

Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sn. Yakup AKKAYA Başkanlığındaki CHP heyeti BASK’ı ziyaret etti.

CHP Heyetinde TBMM Çalışma, Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyonunun CHP’li üyelerinden Mersin Milletvekili Sn. Prof. Dr. Aytuğ ATICI, Manisa Milletvekili Sn. Dr. Tur Yıldız BİÇER, Kayseri Milletvekili Sn. Dr. Çetin ARIK ve Zonguldak Milletvekili Sn.Av. Ünal DEMİRTAŞ’ın da yer aldığı CHP Heyeti, BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN ve konfederasyon yöneticileri ile bir süre görüştü.

BASK Genel Sekreteri Murat AKTAŞ, Genel Eğitim Sekreteri Erdal BAYRAM, Bağımsız Büro Sen Genel Başkanı Remzi KIZIYLKAYA, AES Genel Başkanı Cansel GÜVEN, BASK’a bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri Erkut DEMİRCİ, Kiyasettin ERDOĞAN, Necdet AKTAŞ ile Ercan TUNÇ’un hazır bulunduğu Bask Heyetin ile görüşmede ziyaretlerinin amacını açıklayan ve kendisi de eski bir sendika genel başkanı olan Yakup AKKAYA;

“CHP olarak örgütlü toplumla birlikte hareket etmek öteden beri temel ilkemizdir. 26. Dönemde de aynı anlayışla devam edeceğiz.

Bizler TBMM’deki Çalışma, Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyonunun CHP’li üyeleri olarak, başta sendika ve konfederasyonlar olmak üzere sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyoruz. Amacımız, önümüzdeki dönemde sivil toplum örgütlerinin taleplerini dikkate alarak, gerektiğinde birlikte hareket ederek sorunları ve önerileri TBMM’ye taşımak ve seslendirmektir. Sadece üyesi olduğumuz komisyonda değil, diğer komisyonlarda da aynı takibi yapacağız. Bunun için karşılıklı bilgi paylaşımı yapmamız, sıcak ilişkiler içerisinde bulunmamız gerekiyor. Ziyaretimiz ilk adımdır.” Dedi.

CHP Heyetinin ziyaretinden memnun kaldıkların belirten BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN de;

“Siyasi partileri ile demokratik ilişkiler geliştirmek, sivil toplum kuruluşlarının önemli sorunlarından birisidir. Yandaş, arka bahçe veya güdümlü yapılar hem sendikacılığa hem sivil toplum anlayışına zarar veriyor.

Önümüzdeki dönem; memurlar açısından kritik öneme sahiptir. Basında memur güvencesinin kaldırılacağına ilişkin haber ve yorumlar servis edilmektedir.

Hükümetin acil eylem planında yer alan Kamu Personel Reformuna ilişkin BASK olarak yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Gerek 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve gerekse 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunda yapılacak değişikliklerin memur güvencesine zarar vermeden, memurların kazanılmış hakları korunarak ancak birikmiş sorunlarının ve beklentilerinin de çözüme kavuşturulacağı düzenlemeler için siyasi partilerimiz ile birlikte hareket etme düşüncesindeyiz.

Nitekim, Şubat 2006’da BASK olarak gerçekleştirdiğimiz ve Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun da konuşmacı olarak katıldığı panelde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, dönemin iktidar ve muhalefet parti temsilcileri ve akademisyenlerle Kamu Personel Rejimi ile ilgili, o dönem hazırlanan yasa tasarısı taslağını masaya yatırdık, tartıştık.

BASK olarak bu konuda hazırlıklıyız. Bu konuda tarafız.

Yapılacak yasal düzenlemelerde sosyal tarafların aktif olarak yer alması gerekir. Sosyal tarafların yer almadığı düzenlemeler her zaman sorun yaratmış, ardında tortu bırakmıştır. CHP’nin Konfederasyonumuzu ziyareti bu açıdan önemlidir. Ve bu ziyareti gerçekleştiren CHP Heyetine BASK olarak teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın