ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKINI YANLIŞ HESAPLAYAN İLGİLİ GENELGEYİ YARGIYA TAŞIDIK

BASK Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ memur ve emeklilerin ücret artışları için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili genelgesindeki rakamların doğru olmadığını, enflasyon farkının yanlış hesaplandığını ifade ederek ilgili genelgeyi yargıya taşıdıklarını açıkladı. Açıklamaları şöyle;

Kamu görevlileri ve emeklileri için Hazine ve Maliye Bakanlığı enflasyon farkını yanlış hesaplamış, Ocak ayında verilen %2.5’luk ek artış da enflasyon farkından düşülmüştür. Halbuki %2.5’luk artış toplu sözleşme gereği değil yapılan ek düzenleme ile verilen bir artıştır.

Gerek enflasyon farkının yanlış hesaplanması, gerekse enflasyon farkının önce artışlara yansıtılıp daha sonra Temmuz artışı eklenmesi gerekirken bunun tek kalemde yapılması memur ve emeklilerin kaybını artırmaktadır.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü\’nün 04/07/2022 Tarih ve 27998389-010.06.02- \\1342135 Sayılı Genelge (Sıra No:9) Genelgesi\’nde yer alan memur maaş ve emekli aylıklarının enflasyon farkı nedeniyle artışının % 41,69 oranında belirlenmesine ilişkin hükümlerinin, çalışanların lehine olmak üzere yeniden hesaplama yapılarak uygulanması amacıyla, iptali için Danıştay’a başvurduk.

Bu hak kaybına izin vermeyecek, takipçisi olacağız…

Bir yanıt yazın