ÇALIŞANLAR % 20’LİK VERGİ DİLİMİNE BİR AY DAHA ÖNCE GİRECEK

MALİYEDEN MEMURLARA BİR GOL DAHA…
ÇALIŞANLAR % 20’LİK VERGİ DİLİMİNE BİR AY DAHA ÖNCE GİRECEK.
Yetkili ama etkisiz sendikalar kış uykusunda iken Maliye Bakanlığı başta memurlar ve asgari ücretliler olmak üzere çalışanlara bir gol daha attı.


25 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No:290) ile vergi matrahı 2016 yılı için 12 000 liradan12 600 liraya yükseltildi.


Hatırlanacağı gibi sözleşmeli personel ve memurlar, kadro ve pozisyonlarına göre her yıl Nisan ayından itibaren 12 000 liralık vergi matrahı nedeniyle yüzde 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçerek % 5 oranında daha fazla vergi ödemeye başlıyor ve maaşlarında yeni kayıplar meydana geliyordu.


Bu durumda asgari için 1 300 lira olması durumunda asgari ücretli çalışanlar 8. aydan itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine girecek.
Kamuda çalışanlar ise geçen yıl hangi ayda % 20’lik dilimime girmişlerse 2016 yılında bir ay daha önce % 20’lik vergi dilimine girecekler.

MEMURLAR VE ASGARİ ÜCRETLİLERLE; ESNAF, TÜCCAR VE SERBEST ÇALIŞANLARA AYNI ORAN.


12 600 liralık vergi matrahı sadece çalışanlar için değil başta esnaflar ve serbest çalışanlar olmak üzere herkes için geçerli. Ancak kendi nam ve hesabına çalışanlar, bir çok harcamalarını gider olarak göstererek kar miktarlarını düşürebilirken, ücretli çalışanların böyle bir imkânı yok. 


Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmeleri katılan sendikalar, toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde bu konuyu çözeceklerini, farkı kurumların ödeyeceğini kamuoyuna açıklamış ancak diğer yüzlerce konu gibi bu sözlerini de masada unutup toplu sözleşmeyi imzalamışlardı.


Yine hatırlanacağı gibi, toplu sözleşmenin imzasının mürekkebi kurumadan tüm memurlardan Eylül 2015 tarihinden itibaren de aylık 19,74 kuruş emeklilik kesintisi başlatılmıştı.
Yeniden değerleme oranını % 5,58 olmasına ve tüm vergilerde % 5,58 oranında artış yapılmasına ve 2015 yılının ilk 11 ayılık TÜFE oranı % 8,58 olmasına rağmen, vergi matrahı miktarında bu artışın % 5 olarak tutulması, 2016 yılının başlamasına günler kala Maliyenin başta memurlar olmak üzere çalışanlara yeni bir golü oldu.

Bir yanıt yazın